- KUP-5A15-12
KUP-5A15-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VAC 24Ohm 10A SPDT (38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: KUP5A1512
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-5A15-12
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:24 Ohm