- KUP-17A55-24
KUP-17A55-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 4 form C (4 CO) - 24VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect - ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay - Enclosed - 4 form C (4 CO) - 24VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect - Bracket Mount.
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KUP Series
- Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
Search Keywords: KUP17A5524
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-17A55-24
Alias/AKA:4-1393118-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:72 Ohm