- KUP-14DE5-24
KUP-14DE5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A 3PDT(48.4x38.9x35.7)mm Plain Case With #6-32 Tapped Core and Locating Tab
Description
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUP14DE524
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14DE5-24
Alias/AKA:1393118-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm