- KUP-14D55-36
KUP-14D55-36
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 36VDC 10A 3PDT( (38.89mm 35.71mm 73.7mm)) Bracket Enclosed Relay Medical
Description
Search Keywords: KUP14D5536
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14D55-36
Alias/AKA:3-1393118-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:36 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C