- KUP-14D11F-24
KUP-14D11F-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 3 form C (3 CO) - 24VDC Coil - 5A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Power Relay - Enclosed - 3 form C (3 CO) - 24VDC Coil - 5A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / Plug In - Socketable.
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KUP Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 5 Amps.
Search Keywords: KUP14D11F24
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14D11F-24
Alias/AKA:1-1393118-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm