- KUP-14A55-42
KUP-14A55-42
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 42VAC 10A SPST-NO(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KUP14A5542
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A55-42
Alias/AKA:1393118-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:42 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C