- KUP-14A55-240
KUP-14A55-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 3 form C (3 CO) - 240VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect ...
Description
Power Relay - Enclosed - 3 form C (3 CO) - 240VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect - Bracket Mount.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KUP14A55240
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A55-240
Alias/AKA:1393118-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:7.2 KOhm