- KUP-14A51-24
KUP-14A51-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 72Ohm 10A 3PDT(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KUP14A5124
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A51-24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:72 Ohm