- KUP-14A45-240
KUP-14A45-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 240VAC 10A 3PDT(38.89x25.71x53.97)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KUP14A45240
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A45-240
Alias/AKA:9-1393117-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:Yes
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:7.2 KOhm