- KUP-14A35-120
KUP-14A35-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(39.37x35.7x50)mm With Indicator Lamp Socket Mount
Description
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUP14A35120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A35-120
Alias/AKA:8-1393117-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:1.7 KOhm