- KUP-14A15-240
KUP-14A15-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 240VAC 10A 3PDT(39.37x35.7x50)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KUP Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KUP14A15240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-14A15-240
Alias/AKA:8-1393117-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:7.2 KOhm