- KUP-11DE5-24
KUP-11DE5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A DPDT(39.4x35.7x50)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KUP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 A
Search Keywords: KUP11DE524
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11DE5-24
Alias/AKA:3-1393117-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm