- KUP-11D11-48
KUP-11D11-48
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 48VDC 1.8KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KUP11D1148
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11D11-48
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:1.8 KOhm