- KUP-11AE5-24
KUP-11AE5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 10A DPDT(38.9x35.7x50)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Search Keywords: KUP11AE524
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11AE5-24
Alias/AKA:6-2027011-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:85 Ohm