- KUP-11AE5-120
KUP-11AE5-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 2 form C (2 CO) - 120VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay - Enclosed - 2 form C (2 CO) - 120VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect - Chassis Mount.
Product Highlights:
- KUP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUP11AE5120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11AE5-120
Alias/AKA:1-1393117-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm