- KUP-11A55F-120
KUP-11A55F-120
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 10A DPDT (73.7x35.71x38.89)mm Bracket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: KUP11A55F120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11A55F-120
Alias/AKA:1423785-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Bracket Mount
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm