- KUP-11A35-120
KUP-11A35-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.25KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KUP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 A
Search Keywords: KUP11A35120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11A35-120
Alias/AKA:2-1393117-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm