- KUP-11A15-12
KUP-11A15-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 2 form C (2 CO) - 12VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay - Enclosed - 2 form C (2 CO) - 12VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / Plug In - Socketable.
Product Highlights:
- KUP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 12 VAC
Search Keywords: KUP11A1512
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUP-11A15-12
Alias/AKA:1-1393117-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:24 Ohm