- KUMP-14D58-12
KUMP-14D58-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VDC 120Ohm 15A 3PDT(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- KUMP Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUMP14D5812
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUMP-14D58-12
Alias/AKA:9-1393116-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Bracket Mount
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:120 Ohm