- KUMP-14D18-24
KUMP-14D18-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 15A 3PDT(38.89x35.71x49.99)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Description
Product Highlights:
- KUMP Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUMP14D1824
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUMP-14D18-24
Alias/AKA:9-1393116-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Plain Case
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm