- KUMP-11D18-110
KUMP-11D18-110
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KUMP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
Search Keywords: KUMP11D18110
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUMP-11D18-110
Alias/AKA:7-1393116-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Plain Case
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:10 KOhm