- KUMP-11A18-24
KUMP-11A18-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 15A DPDT(38.9x35.7x50)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- KUMP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: KUMP11A1824
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUMP-11A18-24
Alias/AKA:6-1393116-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Plain Case
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:72 Ohm