- KUL-5D15D-12
KUL-5D15D-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VDC 90Ohm 10A SPDT(38.89x35.71x61.9)mm Socket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Relay Type = Latching
- Relay Style = Latching
- KUL Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
Search Keywords: KUL5D15D12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUL-5D15D-12
Alias/AKA:1393116-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 50 °C
Coil Resistance:90 Ohm