- KUL-14A15S-24
KUL-14A15S-24
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 24VAC 176Ohm 10A 3PDT (( 38.89mm 35.71mm 61.9mm)) Socket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: KUL14A15S24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUL-14A15S-24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:176 Ohm