- KUHP-11DT1-12
KUHP-11DT1-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 30A DPDT(38.1x35.4x62.5)mm Flange
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KUHP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 20 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUHP11DT112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUHP-11DT1-12
Alias/AKA:7-1393114-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:N/A
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Flange Mount
Termination Style:Solder Terminal
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C