- KUHP-11D51-12
KUHP-11D51-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 20A DPDT(50x38.9x35.7)mm Bracket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KUHP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 20 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUHP11D5112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUHP-11D51-12
Alias/AKA:7-1393114-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:N/A
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C