- KUEP-3D15-24
KUEP-3D15-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A SPST-NO-DM(38.9x35.7x48.4)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- KUEP Series
- Contact Arrangement = 1 Form X, SPST-NO-DM, 1 N/O Bridge Contact
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUEP3D1524
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUEP-3D15-24
Alias/AKA:1393114-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPST-NO-DM
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Plain Case
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm