- KUEP-11A15-120
KUEP-11A15-120
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 120VAC Coil - 10A Contact - 150VDC Switching - Non Latching Coil - Plug In, Quick Co ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 120VAC Coil - 10A Contact - 150VDC Switching - Non Latching Coil - Plug In, Quick Connect 0.187" (4.7mm).
Product Highlights:
- KUEP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUEP11A15120
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KUEP-11A15-120
Alias/AKA:8-1393113-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Plain Case
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 45 °C
Coil Resistance:1.7 KOhm