- KU-11A35-240
KU-11A35-240
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 240VAC 5A DPDT(58.17x32.56)mm Bracket Industrial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- KU Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KU11A35240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KU-11A35-240
Alias/AKA:9-1393109-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Bracket Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C