- KRPA-5DG-12
KRPA-5DG-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KRPA Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA5DG12
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRPA-5DG-12
Alias/AKA:1393105-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:120 Ohm