- KRPA-5AG-24
KRPA-5AG-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Description
Product Highlights:
- KRPA Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: KRPA5AG24
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRPA-5AG-24
Alias/AKA:9-1393104-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:85 Ohm