- KRPA-11DY-24
KRPA-11DY-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A DPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
- Contact Current Rating = 5 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA11DY24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRPA-11DY-24
Alias/AKA:5-1393104-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:472 Ohm