- KRPA-11DN-12
KRPA-11DN-12
TE Connectivity / P&B Brand
Panel Plug-in Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Panel Plug-in Power Relay
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA11DN12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRPA-11DN-12
Alias/AKA:5-1393104-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:120 Ohm