- KRP-11DY-12
KRP-11DY-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 10A DPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KRP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating, Max. = 5 A
Search Keywords: KRP11DY12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRP-11DY-12
Alias/AKA:9-1393101-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:120 Ohm