- KRP-11AY-48
KRP-11AY-48
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 48VDC 1.8KOhm 5A DPDT(35.71x35.71)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KRP11AY48
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KRP-11AY-48
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:1.8 KOhm