- KR-11AGE-24
KR-11AGE-24
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 24VAC 85Ohm 10A DPDT (35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KR11AGE24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KR-11AGE-24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 55 °C
Coil Resistance:85 Ohm