- KHU-17D16-110
KHU-17D16-110
TE Connectivity / P&B Brand
Signal Relay 110VDC 11KOhm 1A 4PDT(21.82x28.17)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KHU17D16110
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHU-17D16-110
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Socket
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Termination Style:Solder
Coil Current:10 mA