- KHU-17D11-48
KHU-17D11-48
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 48VDC 2.5A 4PDT(21.82x28.17x32.54)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KHU Series
- Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
- Contact Current Rating = 3 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KHU17D1148
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHU-17D11-48
Alias/AKA:4-1393123-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:2.6 KOhm