- KHS-17D12-110
KHS-17D12-110
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 110VDC 11KOhm 3A 4PDT (23.11x29.36x32.54)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: KHS17D12110
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHS-17D12-110
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Socket
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Dimension:23.11 x 29.36 x 32.54 mm
Termination Style:Solder Lug/Screw Terminal
Coil Current:10 mA