- KHS-17D11-12
KHS-17D11-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 3A 4PDT (23.11x29.36x32.54)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: KHS17D1112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHS-17D11-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder Lug/Screw Terminal
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:160 Ohm