- KHAU-17A18-120
KHAU-17A18-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.5A 4PDT(28.2x21.8x32.5)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
- Contact Current Rating = 3 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KHAU17A18120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHAU-17A18-120
Alias/AKA:3-1393122-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:3.9 KOhm