- KHAU-17A12-24
KHAU-17A12-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 5A 4PDT(28.2x21.8x32.5)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KHA Series
- Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
- Contact Current Rating = 5 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: KHAU17A1224
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHAU-17A12-24
Alias/AKA:2-1393122-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:160 Ohm