- KHAU-11A11-240
KHAU-11A11-240
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 240VAC 12KOhm 5A DPDT(21.82x28.17)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Product Highlights:
- KHA Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 3 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KHAU11A11240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KHAU-11A11-240
Alias/AKA:1-1393122-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:12 KOhm