- KBP-11DG-110
KBP-11DG-110
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 110VDC 10A DPDT(61.1x45.2x90.4)mm Panel
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- KBP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Bistable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KBP11DG110
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KBP-11DG-110
Alias/AKA:2-1393100-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
12 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:11-Pin Circular Plug
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 85 °C
Coil Resistance:4.56 KOhm