- KA-5AY-120
KA-5AY-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.25KOhm 5A SPDT(48.8x37.29x34.93)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KA Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 5 Amps.
Search Keywords: KA5AY120
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KA-5AY-120
Alias/AKA:7-1393099-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm