- KA-14AY-120
KA-14AY-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.25KOhm 5A 3PDT(48.8x37.29x34.93)mm Socket General Purpose Relay
Description
Product Highlights:
- Relay Type = General Purpose
- Relay Style = General
- KA Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 5 Amps.
Search Keywords: KA14AY120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KA-14AY-120
Alias/AKA:5-1393099-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:5 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm