- KA-14AG-120
KA-14AG-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(35.7x35.7x50.8)mm Panel
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Product Highlights:
- KA Series
- Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KA14AG120
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:KA-14AG-120
Alias/AKA:5-1393099-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:2.25 KOhm