- K10P-11DT5-24
K10P-11DT5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay, DPDT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay, DPDT
Product Highlights:
- K10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: K10P11DT524
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:K10P-11DT5-24
Alias/AKA:5-1393144-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Flange Mount
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:650 Ohm