- K10P-11A15-240
K10P-11A15-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 240VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- K10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: K10P11A15240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:K10P-11A15-240
Alias/AKA:4-1393144-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:12 KOhm