- K10N-11D11-12
K10N-11D11-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: K10N11D1112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:K10N-11D11-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-45 to 70 °C
Coil Resistance:160 Ohm